Dla przykładu porównajmy najtańszy bloczek gazobetonowy i najtańszą ścianę dwuwarstwową (silikaty 18cm + 20 cm styropian).

Aby właściwie porównać bloczki PURBLOK®eko36 należy zestawić go z bloczkiem gazobetonowym o grubości 48cm (wrócimy do tego później).1m2 PURBLOK®eko36 to wydatek 159,40 zł netto (6,67szt x 23,90zł)


1m² bloczków gazobetonowych o grubości 48cm to wydatek 149,33 zł netto (8,33x17,93zł)

Dodając koszty zaprawy i robocizny dojdziemy do wniosku, że różnic brak. Jako wartość dodaną bloczki PURBLOK®eko36 mają tylko 36cm szerokości więc dają możliwość większego metrażu wewnątrz domu. Dodatkowo co potwierdzą osoby mieszkające w domach z keramzytu brak problemów z wilgocią i grzybem na ścianach.. (bloczki PURBLOK®eko36 są niesamowicie suche)

Bloczki PURBLOK®eko36 posiadają współczynnik przenikania ciepła U=0,17 W/m²K. Gazobeton o grubości 48 cm to współczynnik przenikania ciepła U=0,15 W/m²K. Są to dane z laboratorium gdzie wszystkie bloczki są wysuszone i przebadane. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnym parametrze jakim jest WILGOĆ. W normalnych domowych warunkach gazobeton chłonie do 8% wody, a keramzytobeton do 2%. Dodatkowo keramzytobeton schnie 3 razy szybciej. Każdy 1% wilgoci w ścianie to pogorszenie współczynnika przenikania ciepła o około 10%.


Teraz policzmy:

Bloczki PURBLOK®eko36 U=0,17 W/m²K uwzględniając wilgotność 2% to wynik będzie U=0,204 W/m²K.

Bloczki z gazobetonu U=0,15 W/m²K uwzględniając wilgotność 8% to wynik będzie U=0,27 W/m²K.

Wynik jest szokujący dla nie jednej osoby..

Porównując ścianę dwuwarstwową silikaty 18 cm + styropian 20 cm to koszt takiego rozwiązania to 50zł m² bloczków silikatowych + 35zł styropian + 15zł pozostałe koszty (zaprawa, kleje, grunty).

Po zsumowaniu wszystkich kosztów w tym robocizny okaże się, że ściana z PURBLOK®eko36 wychodzi nawet taniej. Jako wartość dodaną PURBLOK®eko36 możemy uwzględnić paroprzepuszczalność i tylko jedną robociznę (mniej możliwych błędów), szybkość wykonania oraz brak problemów z grzybami.


Nie będziemy porównywać bloczków PURBLOK®, ponieważ nie mają sobie równych. Obecnie na rynku nie ma ściany jednowarstwowej o podobnych parametrach. Jeżeli mielibyśmy porównać ze ścianą dwu warstwową to należałoby wziąć pod uwagę bloczki keramzytowe i jako ocieplenie zastosować wełnę o grubości 25cm. Koszty takiej ściany daleko odbiegałby od ceny bloczków PURBLOK® przekraczając znacząco 400zł m² .Podane ceny są przykładowe. Pamiętajmy, że koszty robocizny nieustannie rosną i rosnąć będą, a o dobrego fachowca coraz trudniej. Rozwiązaniem jest ściana jednowarstwowa, szczególnie jeżeli planujemy elewację np. z płytek.